Jezioro Białe

Jest to malowniczo położone jezioro we wschodniej Polsce przy wsi Okuninka, ok. 7 km od Włodawy. Jezioro Białe jest zaliczane do I klasy czystości wody, a co za tym idzie, posiada wysoką przezroczystość – nawet do 4,5 m. Jezioro zajmuje 1,06 km2. Jego średnia głębokość wynosi ok. 14 m, ale notuje się również miejsca o głębokości ok. 33 m. Dno jeziora jest twarde o charakterze piaskowym. Dzięki temu, turyści mogą cieszyć się licznymi plażami z łagodnym wejściem do wody. Linia brzegowa jeziora wynosi ponad 4 200 m. Wokół jeziora biegnie dróżka, na której można spotkać licznych spacerowiczów.

Niemal całe otoczenie Jeziora Białego zostało zagospodarowane na potrzeby turystyki i rekreacji. Mieści się tu ponad 80 ośrodków wypoczynkowych oraz 15 ogólnodostępnych pól namiotowych. Miejscowość oferuje również szeroką bazę kwater prywatnych.

Wysoko rozwinięte centrum handlowo-usługowe posiada liczne punkty gastronomiczne, kioski spożywcze, sklepy, wypożyczalnie sprzętu oraz place zabaw dla dzieci. Swoje miejsce ma tutaj również baza dla żeglarzy, nurków i windsurferów.

Co roku, przy głównej plaży, stacjonuje wesołe miasteczko. Wieczory rozświetlają liczne dyskoteki oraz wybudowane w 2011r pływające molo. Okuninka, dzięki wsparciu unijnych środków, może się pochwalić pięknym bulwarem spacerowym.

Najbardziej popularną imprezą organizowaną nad Jeziorem Białym są „Dni Krokodyla”, które mają miejsce co roku pod koniec lipca i przyciągają nawet ok. 100 tysięcy gości. W ramach tej imprezy odbywają się liczne koncerty, wybory miss, pokazy sztucznych ogni oraz dyskoteki na plaży do białego rana.

Od roku 2012 w miesiącu lipcu organizowane są niezwykle efektowne pokazy skoków spadochronowych do wody, które są wykonywane przez żołnierzy z jednostki wojskowej w Hrubieszowie.

W pobliżu Jeziora Białego położony jest Sobiborski Park Krajobrazowy, jeziora: Glinki, Lipeniec, Święte oraz rzeki Bug i Włodawka.

Największą miejscowością w pobliżu wsi Okuninka jest Włodawa. Miejscowość bogata w tradycje, słynąca z przenikania się kultury żydowskiej, prawosławnej oraz katolickiej, dlatego też co roku w miesiącu wrześniu organizowana jest tu niezwykle popularna trzydniowa impreza pod nazwą Festiwal Trzech Kultur. Goszczą tu liczni wybitni artyści, teatry, chóry i zespoły. Odbywają się koncerty, wernisarze, spotkania autorskie i happeningi.

Dodatkową atrakcją jest pięknie położona, biegnąca nieopodal Okuninki, szeroka ścieżka rowerowa łącząca gminę Włodawa z miejscowością Wola Uhruska – położoną nad rzeką Bug. Łączna długość ścieżki to 32 km. Są jednak dalsze plany jej rozbudowy w kolejnych latach.

 Jezioro Białe jest doskonałym miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi, osób starszych, jak i młodzieży. Stanowi doskonałą bazę wypadową dla wędkarzy, grzybiarzy, traperów i rowerzystów. Na pewno każdy znajdzie tu swoje miejsce.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Możliwość komentowania została wyłączona.